درباره ما

موسسه مطالعات و تحقیقاتی قفقاز، آناتولی و آسیای میانه در سال 1386 با پیشنهاد رئیس فعلی موسسه (آقای دکتر فرشبافیان) و تایید هیات رئیسه دانشگاه تبریز و با حکم ریاست وقت ( جناب آقای دکتر سور الدین) با نام مرکز مطالعات و تحقیقاتی آذربایجان شناسی و با هدف ایجاد ارتباطات فرهنگی و ادبی با دانشگاهها و مراکز علمی ، پژوهشی و فرهنگی کشورهای حوزه قفقاز، ترکیه و آسیای میانه تشکیل شد . درآغاز راه با انگیزه ایجاد زمینه برای تاسیس گروه زبان و ادبیات آذری و تالیف منابع درسی برای آن گروه شروع به کار کرد ولی پس از مدتی به دلایل مختلفی از سوی ریاست وقت دانشگاه فعالیتهای آن از سال 1390مسکوت ماند تا اینکه از اردیبهشت سال 1393 با حکم ریاست وقت دانشگاه ( جناب آقای دکتر پور محمدی ) فعالیتهای این مرکز به طور جدی پیگیری شد .


با عنایت به دیدگاه ایشان این مرکز فعالیتهای خود را به ماموریت ایجاد ارتباطات فرهنگی دانشگاه با کشورهای همسایه دنبال می کرد . پس از ورود به عرصه کار و با توجه به اشتراکات فرهنگی و توسعه گستره جغرافیایی و فرهنگی کار در محدوده قفقاز و آسیای میانه و آناتولی با تصویب هیات رئیسه دانشگاه عنوان موسسه به " موسسه تحقیقاتی قفقاز، آناتولی و آسیای میانه " تغییر نام داد و در سال 1397 نیز تاسیس رسمی موسسه به تایید هیات امنای دانشگاه تبریز رسید .

از :

  1. برگزاری 19 کنفرانس بین المللی با حضور دانشمندان و دانشگاهیان و پژو.هشگران ایران، جمهوری آذربایجان، گرجستان، ترکیه، قبرس، پاکستان و بنگلادش ( 14 مورد از این سمینارها در کشو.رهای نام برده و 5 کنفرانس در دانشگاه تبریز برگزار شده است )
  2. برذگزاری 22 دوره دانش افزایی زبان و ادبیات فارسی با حضور 1017 نفر از دانشجویان کشورهای قفقاز و ترکیه و داغستان روسیه)
  3. حضور61 نفر استاد از دانشگاههای کشورهای هدف در کنفرانسها و دوره های دانش افزایی .
  4. شرکت دادن 160 نفر از اساتید دانشگاه تبریز در کنفرانتسهای علمی و بازدیدهای فرهنگی در کشورهای هدف .
  5. اعزام 7 هیات از مسوولین دانشگاه تبریز به کشورهای هدف جهت آشنایی با فضای علمی و فرهنگی آنها .
  6. برگزاری چهار دوره جشنواره بین المللی نشان فرهنگی شهریار و معرفی 36 نفر از اساتید و پژوهشگران کشورهای منطقه که در زمینه اشتراکات فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و کشورهای خود آثار متعدد علمی و فرهنگی و علمی تالیف  و خلق کرده بودند .
  7. برگزاری چهار دوره کنگره بین المللی ادبیات عاشورایی آذربایجان با هدف شناسایی و معرفی محققان و شاعران و مداحان و ذاکرین عرصه ادبیات عاشورایی در کشورهای هدف که در در این دوره ها حدود 85 نفر شناسایی و معرفی گردیدند .

و ...

برای آشنایی بیشتر به گزارشات و فعالیتهای گسترده این مرکز در سایت مراجعه کنید .